Lézergravírozás, lézervágás CO2 gépekkel
Ha kis szériás jelölés, ajándéktárgy gravírozás, plexi és fa lézervágás a célod, cikkünkből hasznos technikai információkat kaphatsz az általunk forgalmazott lézergravírozókról, a lehetőségekről és a várható profitról.
Lézergravírozás, lézervágás CO2 lézergépekkel reklám-ajándék gyártóknak
A következő sorokban megpróbálunk segítséget adni, hogy megfelelő információk birtokában indulhass el a lézergravírozás és lézervágás világában.
Mi az a LÉZER?
A CO2 lézer, mint technológia ebben a cikkben nem kerül kifejtésre szakirodalmi szinten, hiszen Te valószínűleg a lézergravírozás vagy lézervágás megoldások végeredményére, használhatóságára vagy kíváncsi. Még is fontos tudnod a legalapvetőbbeket, mi a technológia alapja, hogyan kerül precízen, nagy felbontással egy fotó vagy felirat például egy boros üveg falára.
A lézer egy olyan keskeny nyaláb, aminek a széttartása (szóródása) rendkívül kicsi és ebben a nagy sűrűségű fénysugárban rengeteg energia koncentrálódik. Ha a néhány mm-es lézersugarat egy pontra fókuszáljuk, akkor az energiája még tovább erősödik (mint amikor gyermekként nagyítóval vagy szemüveg lencsével hangyát falevelet égettél). Így lehetséges nagyon apró karaktereket megfelelő felbontással égetni, gravírozni a tárgyak felületébe.
A lézervágásnál viszont ez hátrány, mert a fókusz miatt nem lehetne egyenes vágásokat létrehozni, a lézernyaláb fókuszálása "V" alakú vágást eredményezne. A lézervágógépek ezért más fajta fókuszlencsét használnak, hosszabb fókusz távolsággal. A legtöbb kompakt lézergép viszont univerzális megoldást nyújt lézervágás és gravírozás feladatoknál is! Ilyen a SD-LASER BASIC és PRO CO2 lézergépeink szinte össze típusa, melyek 1000 dpi felbontással akár bélyegzőgumi gravírozásra vagy 10 mm-es vastag plexi lap átvágására is használhatók.
Mi a különbség a lézervágás és a lézergravírozás között?
Lézergravírozás
A lézergravírozás funkciónál a lézergép vektoros képek esetén a vonalakkal bezárt területet (pl. egy betű vagy egy embléma) "égeti ki". Fotógravírozás esetén a színes képpontokat égeti a munkadarab felületébe változó erősséggel, így valódi fotóminőség érhető el. Gravírozásnál a lézerfej úgy működik, mint egy asztali tintasugaras nyomtató: A lézerfej apró lépésekkel sorról sorra haladva (Y irány) és jobbra-balra (X irány) mozogva égeti az anyagba azt a képet amit a monitoron látunk. Ha a képen fehér szín (azaz üres rész vagy háttér) van, akkor a lézer azt a munkadarabon is üresen hagyja. Egy 0.1 mm x 10 cm-es sor akár több száz képpontot is tartalmazhat, ráadásul fotóknál képpontonként akár különböző árnyalattal, így képes a lézergravírozás pontról pontra és képsorról képsorra haladva szürkeárnyalatos fotóminőségű képet gravírozni.
Milyen anyagok gravírozhatók CO2 lézerrel?
A lézergravírozás elsősorban olyan anyagokon lesz megfelelő, ahol a lézer égetésének hatására az anyag színe változik, kontrasztos lesz. A legtöbb esetben barnul, feketedik (pl. fa esetén). Fa/papír esetén ha megfelelően szenesedik az anyag, akkor lesz látható és kontrasztos kép. Néhány esetben azonban az anyag fehérebb lesz: Üvegnél például az átlátszó anyagon a gravírozott rész fehér lesz. Ebben az esetben a lézernyalábbal gravírozott üveg felület nem ég, hanem rendkívül apróra törik, hasonlóan a homokfúvás eljárásához. Fontos megjegyezni tehát, hogy nem minden anyag lézergravírozható! A lézer technológiától (a lézerforrás fajtája, hullámhossz) is függ mi gravírozható és mi nem. A reklámgrafikai CO2 gépeink esetén legrosszabbul a műanyagok teljesítenek, mert vagy nem változik a színük vagy nagyon olvadnak a magas hőhatás miatt. Plexi lemezek esetén az üveghez hasonlóan fehér lesz a gravírozott terület, valamint a vágott él is kiváló lesz. Ezért akril plexi lemez élén történő megvilágítással csak a gravírozott kép világít. Így készülnek az élvilágított táblák, dekorációk, információs táblák.
Az általánosan ismert gravírozható anyagok kis teljesítményű (30 - 150W) CO2 lézerrel: fa, üveg, kő (pl. gránit), plexi, csont, textil, bőr, karton, papír és opcionálisan fém. Fém csak Thermark segédanyag segítségével. Ez utóbbi tartós jelölést tesz lehetővé pl. alumínium vagy rozsdamentes acél felületen.
Lézervágás
A lézervágás abban különbözik a gravírozástól, hogy a lézer nem képpontokat és a vonalakkal bezárt területet tölt ki sorról sorra, hanem kizárólag a vonalak mentén (mint vágás útvonal) mozog. Legyen az egy kör, felirat vagy embléma kontúrja vagy egy bonyolult motívum. A vektoros vonalnak nincs vastagsága, így a lézerfény átmérőjétől függően nagyon vékony vonal mentén vágja ki az anyagot. Általános igény esetén nem szükséges számolni a vágás nyom (vagyis a fókuszponti lézernyaláb átmérő) szélességével mert ez csupán néhány tized mm.
Milyen anyagok vághatók lézerrel?
Az SD LASER CO2 lézervágógépek a teljesség igénye nélkül a következő általános alapanyag fajtákat képesek vágni: fa, MDF, plexi, mágnes, textil, bőr, karton, papír és műanyag. Fém vágáshoz a reklám-ajándék felhasználásra szánt CO2 gépeink nem megfelelőek, fém lézervágásra az ipari HSG fiber gépeink alkalmasak.
Milyen gépre, kellékekre lesz szükség a lézergravírozás és vágás üzlet beindításához?
A lézergép kiválasztásánál el kell döntened, hogy milyen célra szeretnéd használni. Univerzális lézergravírozó-vágó vagy nagyobb teljesítményű, kifejezetten vágásra optimalizált síkágyas lézergép legyen. Nagyfelbontású precíz gravírozáshoz és 4-5mm vastagságig vágáshoz maximum 80W teljesítményű lézergépet ajánlunk. Vágáshoz 80W felett. Ezen felül a géphez tartozó opcionális kiegészítők vásárlását kell megfontolni melyek általában a következők:
- Forgató egység: Ha borosüveget és más hasonló henger alakú tárgyat is kell gravírozni.
- Speciális asztalfelület: Fémbordás vagy fém méhsejtrácsos. Valamint fix vagy motorikusan magasságban állítható.
- Helyi mobil légtisztító berendezés: A légtisztító gépeink több lépésben (részecske, por, füst és szag) 99%-os szűrést biztosítanak, használatukkal nincs szükség kültérre kivezetett elszívás kiépítésére. A légtisztító használatával még a legerősebb szagot és füstöt kibocsájtó anyagoknál is szagmentesen lehet gravírozni irodai körülmények között!
A lézergravírozó üzemeltetéséhez továbbá egy PC-re és grafikai szaktudásra lesz szükség.
A Signdepot Europe Kft. a HSG gyárat képviseli Magyarországon.
Lézergravírozó-vágó gépek
Az SD LASER PRO CO2 lézergépeink 60 - 150W-os lézercsövekkel lézergravírozásra és bizonyos vastagságig vágásra is használhatók. A gép kompakt, mindent szükséges kelléket tartalmaz ami az induláshoz szükséges. Magyarországon több mint 300 tulajdonos (adat 2022-ig) használja az általunk telepített lézergépeket.
SD LASER PRO 6040, 9060: A legnépszerűbbek!
A 6040-es típusok 60x40cm-es és a 9060-as típusok 90x60cm-es asztalfelületek hosszának kapacitása tovább növelhető a gép elején és hátulján található teljes szélességű ajtók lenyitásával. 60W SPT gyártmányú lézercső (9060 esetén akár 100W), amivel akár 10mm vastagságig lehet fát vagy plexit vágni. A T széria fix, az S széria motorikus magasság állítással ellátott asztalfelületet tartalmaz, csupán ennyi a különbség a két széria között. Méhsejtrácsos asztalfelület, levegőbefújás, felhasználóbarát gravírozó-vágó szoftver, ingyenes beüzemelés és betanítás.
> Tovább az SD LASER PRO 6040 géphez
> Tovább az SD LASER PRO 9060 géphez
Mit tud?
- Gravírozás fa, plexi, bőr, üveg, kő, műanyag, papír, karton és akár fémekre is Thermark segítségével.
- Vágás fa, plexi, bőr, papír, karton anyagokban 10 mm vastagságig és 0.1mm-es pontossággal.
- Vektoros objektumok gravírozása és vágása, fotógravírozás, bélyegzőgumi gravírozás vállképzéssel.
- Forgató opcióval hengeres tárgyak is gravírozhatók, pl. borosüveg vagy pohár.
- Megbízható berendezés, több mint 10 év tapasztalat, több mint 100 referencia.
SD LASER PRO 1390, 1610: Gravírozás és táblavágás.
A 130x90cm-es és 160x100cm-es típusok is képesek precíz gravírozásra, de a nagyobb lézerteljesítmény miatt (minimum 80W vagy nagyobb) nem lehet ugyan azt a finom fotorealisztikus profi gravír minőséget elérni mint a kisebb 60W/80W-os modelleknél. A 1390 és 1610 gépek gravírozásra is, de elsősorban vágásra ajánlott lézergépek. A T széria fix, míg az S széria motorikus magasság állítású munkaasztallal rendelkezik. Opcionálisan dupla lézerfejjel, két lézercsővel is rendelhetők.
> Tovább az SD LASER PRO 1390 géphez
> Tovább az SD LASER PRO 1610 géphez
Síkágyas lézervágógépek
Az általunk forgalmazott HSG síkágyas lézervágógépek elsősorban táblavágásra ajánljuk, de fontos megjegyezni, hogy szintén alkalmasak gravírozásra! Finom átmenetes fotógravírozásra viszont nem minden anyagnál megfelelő mert a síkágyas lézergépek 130 vagy 150W-os lézercsővel érkeznek és bizonyos anyagoknál még a legkisebb teljesítmény beállítás is túl erős, mély gravírozott felületet produkál. A B1325 méret, teljesítmény és ár tekintetében jelenleg az egyik legjobb ár/érték arányú lézergép a kínálatunkban. A B1325 mellett további síkágyas gépek is megtalálhatók a kínálatunkban, mint pl. B1530 és B1630 (nagyobb asztalfelületek).
SD LASER PRO 1325: A piac egyik legjobb ár/érték arányú síkágyas lézervágógépe!
130x250 cm-es munkafelülete mellé hihetetlenül kedvező ár párosul, de az alacsony ár ellenére minőségben és produktivitásban nem marad le a drágább társaitól. A nyitott és óriási munkafelület könnyebb és gyorsabb munkavégzést, rugalmasabb táblaméret felhasználást és új üzleti lehetőségeket teremt. A B1325 lézervágóval akár életnagyságú emberalakokat tartalmazó attrap display termékek is gyárthatók. Az LFP szegmens mellett a csomagolóipar számára is hasznos lehet kis szériás hullámkarton csomagolás gyártáshoz. A vágás mellett gravírozásra is alkalmas.
Mit tud?
- Lézervágás és lézergravírozás
- 1300×2500 mm-es asztalfelület, 130 W-os SPT CO2 lézercső 10000 óra élettartammal
- 0.1mm-es mechanikai pontosság
- Hőkezeléssel és CNC megmunkálással előállított stabil 1100kg-os vázszerkezet.
- „Lecsupaszított” design. A gép előnye az egyszerűségében rejlik. A használata is rendkívül egyszerű.
- Egyedi nagyméretű attrap és egyéb display gyártás. Nyomtatás után darabolás, perforálás, plexivágás.
Üzleti lehetőségek a lézergravírozásban
Több mint 150 gép telepítés után azt tapasztaljuk, hogy a legtöbb géptulajdonos nem használja ki a lézeres gravírozóban rejlő lehetőségeket, helyette néhány termék-specifikus munkára szakosodnak. Annak jártunk utána, hogy milyen célpiacokra érdemes kitekinteni, ha már az iparág egyik legsokoldalúbb berendezsével rendelkezünk. A sokoldalúság a lézergravírozógép talán legfontosabb tulajdonsága.
Reklámtáblák és névtáblák
Hány olyan üzletbe, irodába lépünk be naponta, ahol ne lenne legalább egy műanyag útbaigazító tábla, vagy bármilyen felirat? Valószínűleg egybe sem. Ezekre a feliratokra mindenütt szükség van: Kijáratok, emeletjelzők, nyitva/zárva táblák, húzni/tolni jelzések az ajtókon, útbaigazítók, információs táblák, irodai névtáblák, figyelmeztető jelek…ezek csak néhány példák arra, mennyi helyen találkozhatunk gravírozott reklámtáblákkal, információs táblákkal. A probléma viszont az, hogy sok vevő kevés információval rendelkezik arról, honnan szerezhet be gravírozott táblákat, jelöléseket. A lehetőség viszont ott rejlik minden házilag barkácsolt feliratban: a szintén mindennapos, papírra nyomtatott útbaigazításokkal, információs feliratokkal, egyszerűen a falra vagy ajtóra ragasztott üzenetekkel. A különféle gravírozható műanyagok szerencsére rendkívül széles körben kaphatók a kereskedőknél. Az alapanyagár és a kész sign értékesítési ár között pedig jelentős a különbség.
Vállalati imázs
Nem szabad elfelejtkezni a hagyományos névtáblákról sem. Bár egyesek szerint ódivatú szokásról van szó, komoly szerepet kap a márkaépítésben és a vállalati image kedvező megítélésében. Nézzük meg a nagyáruházak, hálózatok, szállodák, éttermek, vagy franchise üzletek alkalmazottait, mind viselnek névtáblát a ruházatukon. Az alapanyagár és a késztermék eladási ár között szintén lényeges a különbség.
Fa termékek
A gravírozott fa igazán egyedi és szép, emellett komoly profitot hozhat a gravírozóknak. Az ajándéktárgyak egy része is készülhet fából, mint a jelölt tollak, ajándékdobozok, bőrönd azonosítók. Természetesen a legnagyobb üzleti lehetőség a fa plakettekben van, a vásárlók zöme ugyanis úgy tekint a gravírozott fa plakettekre, mint unikális, topkategóriás ajándékokra.
Trófeák
Régóta jelentik a stabil hátteret, a biztos árbevételt, de jelölésük mechanikus gépekkel általában időigényes, éppen ezért értékelődik fel a lézeres berendezés megléte a trófeák, kupák jelölésekor. Bár tudjuk, hogy bevonat nélküli fémek jelöléséhez, gravírozásához nem használhatunk CO2 lézert, létezik néhány vonzó alternatíva. Javasolhatjuk például a vevőnek, hogy válasszon eloxált vagy lézerezhető alumíniumot. Vagy ha még több időt és pénzt kell spórolni, használjunk lézerezhető, öntapadó fóliát arany, ezüst, vagy bronz színekben. Nem jelent kihívást a lézeres gépeknek az sem, ha a megrendelő logót vagy más grafikai elemet szeretne a trófeára, vagy annak tartó részére.
Rozsdamentes acél
A széndioxid lézerekkel nem jelölhetők a bevonat nélküli fémek, így a rozsdamentes acél sem, mégsem kell visszamondani az ilyen felkéréseket. Ezek többnyire ipari alkalmazások, a jelölés itt általában valamilyen kód, vagy sorozatszám. Úgynevezett fémjelölő anyag (paszta) használata javasolt, amit a lézer felvisz, beleéget a fémbe, direkt jelöléshez YAG lézer szükséges.
Kerámiák
Sok márvány és kerámia termék gravírozható, a kávéscsészék, csempék, kerámiadíszek csak néhány a lehetőségek közül. Néhányuk direkt módon is lézerezhető, az erre nem alkalmas anyagokhoz szintén speciális jelölő anyag felvitele javasolt. A kerámia lézerezése általában tiszta és problémamentes munka.
Vonalkódok
A legegyszerűbb élelmiszeripari vonalkódok jelölése is jelentős üzleti potenciált rejt magában. A lényeg, hogy olyan jelölést hozzunk létre, amely – kerüljön akár a csomagolásra, akár a termékre – nem veszi igénybe, nem károsítja a felületet. Hasonlóan az ipari jelöléshez, itt is általában sorozatszámok, termékinformációk egészítik ki a vonalkódot.
Üveg és tükör
Az üveg és a tükör „imádja” a CO2 lézert, minél olcsóbb az üveg, annál inkább. Poharak jelölésénél előny, hogy forgatóegység nélkül is viszonylag nagy felület gravírozható.
Szövet és ruházat
A lézeres jelölés legújabb hulláma, sokan még nem reagáltak erre a piaci lehetőségre. A lényeg, hogy a textil anyagok gyűrődés-mentesen vághatók lézerrel. Nagy lehetőség van a fotóminőségű gravírozott anyagok és a ruházati termékek kombinálásában is.
Címkék
Legyen szó akár ipari, akár kereskedelmi megrendelésekről, szintén jelentős az üzleti lehetőség. Ipari jelölések, figyelmeztető címkék, azonosítók, vonalkód-matricák…jövedelmező terület, még kis példányszám esetén is.
Akril/plexi
Jelölés, vágás, gravírozás: legyen szó bármelyikről, hatalmas a piac, mind a sign, mind az ajándéktárgy piacon. A sign piacon például a mindennapos betűkészítéshez használt akrilok vágásához ideálisak a lézeres gravírozók, de szerepük ugyanúgy fontos a világító reklámok elkészítéséhez is. Más vágási eljárásokkal ellentétben itt nincs szükség utólagos élpolírozásra.
Vágás
A legtöbben tudják, mennyiféle anyag vágható lézergravírozóval (akril és műanyagok, bőr, fa…). Ezek mellett érdemes felvenni a kapcsolatot olyan preparátor cégekkel, amelyek eredeti márkajelek, matricák reprodukálására keresnek kivitelezőt. Számíthatunk a makett készítők figyelmére is, hiszen a lézer egyedülálló precizitást kínál a makett-alkotórészek kivágásához is.
(Forrás: Sign Magazin)
Rengeteg kreatív megoldás egyetlen géppel!
- Fából, rétegelt lemezből, MDF-ből készült dobozok, tárolók gravírozása akár fotóminőségben is. Boros doboz, tábla, fotó, stb.
- Plexi és üveg termékek gravírozása. Ezeknél az alapanyagoknál a lézer hatására fehéredik a felület, ezáltal lesz látható a gravírozás.
- Kétrétegű ún. Laserply gravírozható lemezek gravírozása. Névtábla, emlékplakett, figyelmeztető és információs tábla. A Laserply lézerrel történő gravírozásakor csak a felső réteget égetjük le, így előtűnik az alsó kontrasztos színű réteg.
- Textil és bőr anyagok lézergravírozása
- Papír, karton anyagok lézergravírozása
A hagyományos CNC marógépekkel ellentétben a lézervágással akár bonyolult formák, hegyes szögben elkeskenyedő alakzatok is vághatók.